Головна>Блог>Гайди>Що таке XYZ-аналіз, як і для чого його проводити в категорійному менеджменті
Гайди
4.04.2023
2 961
Що таке XYZ-аналіз, як і для чого його проводити в категорійному менеджменті
XYZ-аналіз – один із ключових методів аналізу асортименту в категорійному менеджменті, адже він допомагає ухвалювати правильні рішення щодо управління запасами й, головне, уникати нестачі або надлишку запасів.
Це важливо, адже товарні запаси складають велику частку активів підприємства, а управління ними впливає на такі критичні KPI як обсяг товарообігу, величина доходів, витрати обігу, прибуток і рентабельність. Занижені запаси (нестача) можуть призвести до збитків, пов’язаних із незадоволеним попитом а, отже, до втрати прибутків і потенційних покупців. Тоді як накопичення зайвих запасів (надлишок товарів) зменшує можливість їх вигідного використання та уповільнює оборот, що відбивається на загальних витратах.
У цій статті ви дізнаєтесь, що таке XYZ-аналіз, як він допомагає прогнозувати попит на товари та грамотно управляти запасами й, головне, навчитесь його проводити.
XYZ-аналіз — це математично-статистичний метод, який дає змогу проаналізувати коливання продажів товарів (послуг) за певний період та оцінити стабільність продажів. Простими словами, XYZ-аналіз — це підґрунтя для класифікації продуктів на основі мінливості попиту на них.
Для початку — теорія, а далі перейдемо до формул практики 🙂
Товари мають різні рівні невизначеності попиту. Є стабільні продукти. Наприклад, туалетний папір. Кількість продажів таких товарів не сильно коливається від періоду до періоду, а отже, вони є найбільш прогнозованими. У XYZ-аналізі вони належать до класу «Х».
А є інші товари — зі значно більшою мінливістю. Наприклад, парасольки, що продаються лише в дощові періоди (клас «Z»). Оскільки передбачувані причинні фактори відсутні (ми не знаємо точно, скільки дощових днів чекає на нас у майбутньому), надійне прогнозування попиту неможливе.
Імовірно, ви матимете кращу якість прогнозу щодо туалетного паперу (X), ніж щодо парасольки (Z).
Інші продукти є проміжними (клас «Y»), тобто попит на них більш-менш стабільний протягом року, з піками під час свят. Мінливість попиту можна певною мірою передбачити.
Як XYZ-аналіз співвідноситься з ABC-аналізом
ABC-аналіз у категорійному менеджменті— це метод класифікації товарів за пріоритетністю на основі обраних критеріїв, де A — високий пріоритет, B — середній, C — низький.
Таким чином, XYZ-аналіз та ABC-аналіз є двома різними методами оцінки даних: аналіз XYZ використовується для вивчення динаміки даних за певний період часу, наприклад, мінливості споживчого попиту на певні товари; ABC-аналіз натомість орієнтований на класифікацію об’єктів за їхньою важливістю.
Найефективнішим з точки зору планування будь-яких зусиль є поєднання ABC- і XYZ-аналізу, коли за допомогою першого ви оцінюєте окремі товари відповідно до їхньої пріоритетності (високий, середній, низький статус), а завдяки другому — прогнозуєте продажі цих товарів. Тобто замість трьох категорій аналіз ABC/XYZ дає дев’ять категорій для класифікації, що надає можливість ухвалювати більш раціональні рішення. Про те, як класифікуються товари в ABC/XYZ аналізі, — читайте в наступному матеріалі.
XYZ-аналіз в Excel з прикладом розрахунку
Перед тим, як ми перейдемо до алгоритму проведення XYZ-аналізу, рекомендуємо ознайомтесь із прикладом, який ми підготували в Excel і завантажили у Google Таблиці.
Подальший опис того, як проводити XYZ-аналіз в Excel, базується на кейсі, де об’єктом аналізу є категорія у розрізі бренду. Скористайтесь готовим шаблоном, завантажуйте приклад XYZ-аналізу товарного асортименту.
Для управління категорією за об’єкт аналізу найчастіше обираються товари. Окрім них, об’єктами аналізу можуть бути категорії товарів, бренди, постачальники тощо. У нашому кейсі об’єктом аналізу є категорія у розрізі брендів.
Крок 2. Оберіть класифікаційну ознаку.
Для управління запасами в ролі класифікаційної ознаки можуть виступати частота угод, собівартість, валовий дохід. У контексті категорійного менеджменту — товарообіг або кількість продажів. У нашому прикладі класифікаційною ознакою є кількість продажів.
Крок 3. Оберіть кількість періодів, за якими буде проводитися аналіз.
У нашому прикладі — 6 місяців. Вносимо дані щодо кількості продажів у натуральному виразі за кожен місяць.
Крок 4. Обчисліть коефіцієнт варіації.
Коефіцієнт варіації — це відносна величина, що слугує для характеристики коливання (мінливості ознаки) і розраховується за формулою:
В Excel не існує функції для обчислення коефіцієнта варіації, але є формули для розрахунку стандартного відхилення і середнього арифметичного ряду чисел, а саме вони використовуються для знаходження коефіцієнта варіації.
Рахуємо коефіцієнт варіації для першого бренда. Стаємо в комірку → обчислюємо «Стандартне відхилення» за діапазоном за всіма шістьма місяцями STDEV.S (B4 : E4) і ділимо на середнє значення того самого діапазону AVERAGE (B4 : E4). Тобто формула така:
=STDEV.S(B4:E4)/AVERAGE(B4:E4)
Протягуємо формулу вниз, Excel рахує коефіцієнт варіації для кожного бренда у списку.
Крок 5. Проранжуйте об’єкти аналізу в порядку зростання коефіцієнта варіації.
Створюємо впорядкований список: сортуємо бренди за зростанням коефіцієнта варіації.
Крок 6. Просегментуйте отримані результати за групами.
Група X — дуже невелика варіація: X предметів характеризуються стабільним оборотом протягом тривалого часу. Значення коефіцієнта варіації — в інтервалі від 0 до 10%.
Група Y — деякі варіації: хоча попит на товари Y непостійний, мінливість попиту можна певною мірою передбачити. Значення коефіцієнта варіації — в інтервалі від 11 до 25%.
Група Z — найбільша варіація: попит на товари Z може сильно коливатися чи виникати епізодично. Значення коефіцієнта варіації — в інтервалі +26%.
Готово: ми просегментували бренди на основі їхньої прогнозованості, тобто ймовірності того, що попит буде відрізнятися від прогнозу 🙂
Як застосовувати результати XYZ-аналізу
У категорійному менеджменті XYZ-аналіз часто використовують для планування, щоб уникнути нестачі чи надмірного надлишку.
Наприклад, коли йдеться про планування графіків замовлень, найчастіше слід замовляти X-товари — за низьких коливань попиту покупці повинні завжди мати можливість замовити товар. Товари Y слід замовляти рідше, враховуючи сезонні та інші очікувані зміни. Нарешті, Z-товари слід замовляти ще рідше, оскільки рівень попиту на них нерегулярний і часто непередбачуваний.
Резюме
XYZ-аналіз є важливим інструментом у категорійному менеджменті, адже він допомагає прогнозувати рівень попиту на товари та коригувати запаси відповідно до очікуваних продажів. Використання XYZ-аналізу у поєднанні з ABC-аналізом дозволяє скоротити витрати на зберігання запасів, оптимізувати складські площі та покращити асортимент, фокусуючись на товарах, що мають стабільний попит.
FAQ
Яка основна мета XYZ-аналізу в управлінні запасами?
Основна мета XYZ-аналізу — класифікувати товари в асортименті на основі мінливості попиту на них, допомагаючи компаніям ефективно визначати пріоритети.
Які переваги впровадження XYZ-аналізу в управління категоріями?
Переваги включають оптимізацію закупівельної стратегії та реагування на зміни попиту.
У яких галузях використовується XYZ-аналіз?
Основні сфери використання цього інструменту — ритейл та електронна комерція. Але загалом XYZ-аналіз — це універсальний інструмент, який можна застосовувати в різних галузях промисловості та логістики: тобто в тих, де ефективне управління запасами має критичне значення.
Як часто компанія повинна переглядати та оновлювати свої класифікації за XYZ-аналізом?
Поділ товарів на X-, Y-, Z-класи варто переглядати регулярно, в ідеалі щорічно, щоб враховувати зміни ринкових умов та моделей попиту. Це гарантує, що ваші стратегії управління запасами залишаться узгодженими з поточними реаліями ринку.
Надішліть заявку, щоб побачити наш сервіс у дії та переконатися, що він відповідає вашим потребам
Політика конфіденційності
Ваша конфіденційність є дуже важливою для нас. Ми хочемо, щоб Ваша робота в Інтернет була максимально приємною і корисною, і Ви абсолютно спокійно використовували найширший спектр інформації, інструментів і можливостей, які пропонує Інтернет.
Особиста інформація Членів, зібраних під час реєстрації (або в будь-який інший час) переважно використовується для підготовки Продуктів або Послуг відповідно до Ваших потреб. Ваша інформація не буде передана або продана третім сторонам. Однак ми можемо частково розкривати особисту інформацію в особливих випадках, описаних у «Злагоді з розсилкою»
Які дані збираються на сайті
При добровільній реєстрації на отримання розсилки ви надсилаєте своє Ім’я та E-mail через форму реєстрації.
З якою метою збираються ці дані
Ім’я використовується для звернення особисто до вас, а ваш e-mail для надсилання вам листів розсилок, новин, корисних матеріалів, комерційних пропозицій.
Ваші ім’я та e-mail не передаються третім особам, за жодних умов крім випадків, пов’язаних з виконанням вимог законодавства.
Ви можете відмовитися від отримання листів розсилки та видалити з бази даних свої контактні дані у будь-який момент, клацнувши на посилання для відписки, присутнє в кожному листі.
Як ці дані використовуються
За допомогою цих даних збирається інформація про дії відвідувачів на сайті з метою покращення його змісту, покращення функціональних можливостей сайту та, як наслідок, створення якісного контенту та сервісів для відвідувачів.
В будь-який момент можна змінити налаштування свого браузера так, щоб браузер блокував усі файли або сповіщав про надсилання цих файлів. Зверніть увагу, що деякі функції та сервіси не зможуть працювати належним чином.
Як ці дані захищаються
Для захисту Вашої особистої інформації ми використовуємо різноманітні адміністративні, управлінські та технічні заходи безпеки. Наша Компанія дотримується різних міжнародних стандартів контролю, спрямованих на операції з особистою інформацією, які включають певні заходи контролю захисту інформації, зібраної в Інтернет.
Наших співробітників навчають розуміти та виконувати ці заходи контролю, вони ознайомлені з нашим повідомленням про конфіденційність, нормами та інструкціями.
Проте, незважаючи на те, що ми прагнемо убезпечити Вашу особисту інформацію, Ви також повинні вживати заходів, щоб захистити її.
Ми настійно рекомендуємо Вам вживати всіх можливих запобіжних заходів під час перебування в Інтернеті. Організовані нами послуги та веб-сайти передбачають заходи щодо захисту від витоку, несанкціонованого використання та зміни інформації, яку ми контролюємо. Незважаючи на те, що ми робимо все можливе, щоб забезпечити цілісність та безпеку своєї мережі та систем, ми не можемо гарантувати, що наші заходи безпеки запобіжать незаконному доступу до цієї інформації хакерів сторонніх організацій.
У разі зміни цієї політики конфіденційності ви зможете прочитати про ці зміни на цій сторінці або, в особливих випадках, отримати повідомлення на свій e-mail.